Śmiech jest u ludzi jednym z przejawów radości lub szczęścia, może być jednak również niekontrolowanym przejawem strachu. Badania wykazały, że śmiech jest naturalną reakcją na pewne rodzaje stymulacji, niezależne od danej kultury. Nie jest to reakcja wyuczona, gdyż dzieci niewidome od urodzenia również się śmieją.

Śmiech wiąże się także z tym, że mózg wydziela endorfinę, która zmniejsza ból fizyczny i cierpienie psychiczne i zwiększa poczucie zadowolenia, co jest reakcją obronną organizmu w sytuacji, gdy organizm odbierze bodziec, który zinterpretuje jako zagrożenie i się go zlęknie. Śmiech powstaje w centralnym układzie nerwowym, może być spontaniczny, niezależny od naszej woli. Może być również zaplanowanym działaniem, dzięki któremu chcemy osiągnąć określone skutki. Śmiech pobudza układ odpornościowy, poprawia krwiobieg.

Śmiejąc się, nabieramy 3 razy więcej powietrza niż normalnie. Pogłębiony wdech, dłuższy wydech i gwałtowne skurcze mięśni przepony oczyszczają płuca ze szkodliwych substancji. Pobudzony do pracy układ krążenia sprawniej roznosi tlen we krwi do wszystkich tkanek. Śmiech pozytywnie wpływa na serce, przyśpieszając częstotliwość skurczy. Lepsze zaopatrzenie płuc w powietrze sprzyja również dotlenieniu mózgu – poprawia się koncentracja, lepiej przyswajasz informacje i zapamiętujesz je.

Śmiech hamuje wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzi miedzy innymi bóle głowy i mięśni. Ponadto działa jak zawór bezpieczeństwa w organizmie rozładowuje skumulowane emocje. Spontaniczny śmiech pozytywnie wpływa na samopoczucie, uwalniając endorfiny. To one znoszą ból, wywołując uczucie przyjemności i zadowolenia. Poniższy film przedstawia inny, specjalny rodzaj śmiechu. Widać tam odmienne stany świadomości ludzi będących pod wpływem nieznanej siły, które nie wydają się objawem normalności, a często wyrażają się wręcz szokującym sposobem zachowania ! Niezwykły filmowy dokument, polecam !

Magiczna kundalini śmiechu – wpływ na układ nerwowy – Andrew Strom (jęz. polski)

Dobre 20
Złe 1

Podobne Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *